Rozhovory

Na 5 minut s Mirem (Terrapie, Max J Mai)

11. listopadu 2015 v 9:25
Dalším hostem v rubrice mini rozhovorů je Miro Šmajda, zpěvák a kytarista Terrapie a Max J Mai.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Četl jsem, že právě pracuješ na nových skladbách pro tvůj projekt Max J Mai, jak to probíhá?
M: Ano, rozhodl jsem se vedle československé Terrapie nakopnout i Maxe po delší odmlce. Dost fans a kámošů se mě i na anglickou tvorbu spojenou s Maxem průběžně ptalo, tak jsem zareagoval. Připravuji klip k singlu Rising Angels, kde bych rád pocitově trochu navázal na Do not Close Your Eyes. Skládání dalších nových anglických věcí, i update věcí z šuplíku si velmi užívám. Využívám zase trochu jiné registry kreativity, takže pro mě je to velmi rozmanité a pozitivně období.

Kdy bude album venku?
M: Co se týče času, mám dá se říci hotových 5 skladeb - téměř komplet, a dalších 5 rozpracovaných, takže album by mohl být hotový v 2.polovině roku 2016.

• POKRAČOVÁNÍ ROZHOVORU V CELÉM ČLÁNKU

Rozhovor s Mirem Šmajdou pro Rose & Rock!

20. května 2015 v 16:31
Miro Šmajda s novou kapelou Terrapie vydal v lednu píseň Odpovede rovnou i s videoklipem a v březnu celé album. To obsahuje 11 písní a je celé ve slovenštině. Kdo má na svědomí texty a hudbu, kde se album nahrávalo nebo na co se můžete dál těšit? To vše nám prozradil Miro Šmajda 7. května na Majálesu v České Kamenici.

Zdravím, jak se ti daří?
Mám se úplně skvěle!

Vy jste nedávno vydali nové album Terrapie. Proč jste zvolili stejný název jako pro kapelu?
Protože nás žádný jiný nenapadl (smích). Přiznám se, že jsme nad tím ani nijak nepřemýšleli, že bychom si sedli a na sílu vymýšleli nějaký epický název. Prostě Terrapie a hotovo, vzniklo to celkem přirozeně.

Kdo má na svědomí texty a hudbu?
Já. Víš co, ono to tak nějak vyplynulo. Psal jsem to hlavně já, ale ta muzika i texty ukazují i cestu s kluky, hlavně v Matějem. Hrajeme spolu 2,5 roku, takže jsme se shodli na nějakém stylu, kterým se vydáváme, co se týká textů i muziky. S Vojtou také putujeme tou hudbou už nějak rok, s Dominikem též nějaký čas. Takže to nějak vzniklo z přátelství, z hraní a zkušeností, z nějakého společného fungování. Takže texty nejsou jen odrazem mým, ale odrazem celé kapely. A tím, že jsou ve slovenštině, tak jsou psaný mým perem, ale poté to samozřejmě aranžujeme nějak dohromady ve zkušebně.

• POKRAČOVÁNÍ V CELÉM ČLÁNKU

Terrapie: Chtěli jsme točit sólovku, vznikla deska kapely!

24. dubna 2015 v 12:17
Zpěvák Miro Šmajda opustil sólovou dráhu a věnuje se nyní především své nové kapele. Jmenuje se Terrapie, nedávno vydala debutové eponymní album a Šmajda se v ní mimo jiné pokusil rozbít předsudky, které vůči němu někteří fanoušci v minulosti měli.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak vlastně vznikla kapela Terrapie?
Moje doprovodná sestava se v posledních měsících dost změnila a Terrapie z toho vlastně vznikla spontánně. Seděli jsme s kluky na pivu a tam přišel nápad, že vznikne kapela, jejíž hudba bude tvrdší a výraznější. Myslím si, že je i rozmanitější, veselejší a expresivnější. V Československu jsme jediná česká kapela se slovenským zpěvákem. V sestavě jsou čtyři Češi a já Slovák. A zpíváme slovensky.

Přesto se na některých plakátech objevujete jako Miro Šmajda a Terrapie.
Jsme na začátku a občas se potýkáme s tím, že pořadatelé čekají, až se jméno nové kapely na hudební scéně udomácní. Zatím si přejí, abychom mé jméno v souvislosti s koncerty používali. Byly časy, kdy mě to znervózňovalo, ale teď jsem si na to zvykl.

• POKRAČOVÁNÍ V CELÉM ČLÁNKU

Miro Šmajda: Myslel jsem si, že když se ostříhám, začnou se soustředit na muziku!

24. dubna 2015 v 12:13
Nenechte se zmýlit titulkem - ačkoliv se o účesu Mira Šmajdy mluvilo hodně už za dob jeho účinkování v SuperStar a táhne se to s ním dodnes, v našem rozhovoru toto téma podstatná není. Právě naopak. Soustředíme se na hudbu, kapelu Terrapie, cestování i experimentování.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na začátek je důležité se zeptat - proč vznikla Terrapie jako nová značka a kapela, když si měl zaběhnutý svůj band?
Moje sestava se dost změnila, takže to vzniklo tak spontánně. Seděli jsme s klukama na pivku i s takovými novými tvářemi, s nimiž jsme potenciálně řešili, že budeme spolu hrát. A tam vznikl nápad, že pojďme založit bandu, jejíž muzika bude tvrdší, výraznější. Na jedné straně je to o dost veselejší, než byly ty moje předchozí věci a na druhé straně ještě tvrdší. Dejme tomu, že moje druhá sólová deska byla šmahnutá do melancholie, jako celek působila zasněněji.

A myslím si, že toto je takové rozmanité, tvrdší, veselé, expresivnější. V Československu jsme jediná česká kapela se slovenskými zpěvákem, která ještě zpívá slovesky. Ale přiznám se, že u mnoha pořadatelů a organizátorů zatím není jednoduché etablovat se pouze jako Terrapie, protože samozřejmě nikdo neví, co to je. Bude chvíli trvat, než se ta značka etabluje. Takže i tak se uvádí Miro Šmajda a Terrapie.

Máš pocit, že vaše hudba má terapeutické účinky?
Jakákoliv muzika to je, tak by měla mít terapeutické účinky. Protože když ti to dělá dobře, zrelaxuješ se a vypneš, tak je to terapie. A proč se tak rovnou nepojmenovat?

• POKRAČOVÁNÍ V CELÉM ČLÁNKU

Miro Šmajda: Zatím mi vyhovují pražské podnájmy!

21. dubna 2015 v 12:38
Slovenský zpěvák, který momentálně našel domov v Praze věří, že i na Slovensku si jeho hudba najde dostatek příznivců. Původně plánoval vydat třetí desku jako Miro Šmajda, ale do cesty se mu připletla kapela, které vymyslel název Terrapie. V pražském Rock café odpálil nejen koncert slovenské kapely Terrapie se slovenskými zpěvákem Mirem Šmajdou, ale uskutečnil se i křest debutového alba této nové formace.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Říká se, že "image je na nic", ale v tvém případě to rozhodně neplatí, protože jakmile si se objevil bez své pověstné blond hřívy, rozpoutalo se kolem tebe mediální peklo...
Jsem vděčný za více než měsíc, dokud se to provalilo. Zase jsem se přesvědčil, že se řeší moje vlasy, jestli je mám nebo nemám, frajerky, slovem leccos, jen ne hudba.

Co je za tím, snaha upoutat, upozornit na sebe?
Ostříhané vlasy nepomohou v ničem, prostě jsem se rozhodl po jedenácti letech ostříhat, to je všechno.

Maťo Ďurinda říká, že dlouhé vlasy jsou rock and roll. Nové CD tedy bude měkčí, baladický, taneční...?
Naopak CD bude tvrdší než moje předchozí. Však i Maťo střídá délku dokonce i barvu vlasů. Když se v 94tém ostříhala celá Metallica, přežila to rocková scéna a věřím, že prožijeme i můj sestřih (úsměv).

Jsi smířený s faktem, že ses zdomácněl v Praze, slovenské publikum není natolik rockové?
Není to o mém smíření, pravdou je, že nás živí český trh, ale plánujeme proniknout i na Slovensko. Melodická stránka nikdy nebude chybět, protože v mém rukopise je melodie důležitá, tak věřím, že si tam najdou své i neortodoxní rockeři.

• POKRAČOVÁNÍ V CELÉM ČLÁNKU

Rozhovor s Mirem Šmajdou: Cesty hudby jsou i o ránách v ringu!

21. dubna 2015 v 12:10
Zima končí, její dozvuky jsou patrné už jen v ozvěnách. Na scénu přichází jaro, které s sebou přináší nejednu změnu. K teplejšímu počasí a sem tam svitu slunce, které láká lidi ven, se na svět dostává i hudební novinka. Tu má pod taktovkou nově vzniklá skupina, která nese pro mnohé, kteří trpí jarní únavou, trefný název, a to Terrapie. Nejen o tom, jaká je její debutová deska, jsme si popovídali s jejím frontmanem Miro Šmajdou.

US: Ahoj! První věc, která mě zajímá, je vaše nově vzniklá kapela. Dá se říct, že z mirosmajda.com vznikla skupina nová - Terrapie. Členové jsou stejní, takže se nabízí otázky, koho z vás napadla tahle změna a proč?
Miro Šmajda: Moja sólová kapela sa minulý rok rôzne obmieňala, takže zostava je vlastne iná. Tento nápad vznikol spontánne pri pive, založiť kapelu - Terrapie, ako nový brand.

US: Máte nějaký vzor nebo inspiraci, který vás nakopl k vytvoření tohoto projektu?
Miro Šmajda: Je to veľmi prosté. Každý predsa občas potrebuje Terrapiu, nie?))

US: Na plakátech se prezentujete jako Miro Šmajda a Terrapie. Zůstane to tak, nebo je to jen teď, kvůli startu?
Miro Šmajda: Niekde je to Terrapie, niekde pořadatel uvede k názvu aj moje meno. Je to len kvôli štartu. Meno Miro Šmajda je zavedená značka, a ľuďom to pomáhá ľahšie identifikovať Terrapii, než bude názov na 100% zavedený.

• POKRAČOVÁNÍ V CELÉM ČLÁNKU

Miro Šmajda (Terrapie): Naše debutové album bude dost rozmanité!

21. dubna 2015 v 11:59
V lednu jsme vám představili novou kapelu Terrapie, která má svůj domov v Praze. Od vypuštění prvního singlu již uběhlo pár týdnů a tento měsíc se dočkáme jejich debutového alba. Více o kapele i chystaném počinu nám vyprávěl jejich zpěvák a kytarista Miro Šmajda.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nedávno jste založili novou kapelu Terrapie. Jak jste se dali dohromady a jak vznikl ten název?
M: Dohromady jsme se dali - doslova u piva. V jednom našem oblíbeném sklípku na pražských Vinohradech. Název Terrapie vznikl spontánně, protože jsme blázni. Každý člověk je svým způsobem blázen. A každý blázen přece potřebuje dávku "terrapie" :)

Před více než měsícem jste vypustili první singl Odpovede. Oproti předchozí tvorbě jste dost přitvrdili, jaké byly reakce fanoušků?
M: Reakce fanoušků byly převážně pozitivní, a už se nemůžeme dočkat, co řeknou na celou desku.

Kdy bude venku váš debut a co můžeme od něj očekávat?
M: Debut oficiálně vyjde v polovině března, a křtít ho budeme 18.3. v pražském Rock Café. Deska je hodne rozmanitá. Šest songů je výraznějších tvrdých, dvě balady, a tři takové á la "road tripovky".

• POKRAČOVÁNÍ V CELÉM ČLÁNKU

Šmajdovi nepomohla ani změna image: Proč ho žádná nechce?

20. dubna 2015 v 16:03
Pamatujete si ještě na euforii kolem Mira Šmajdy (26)? Když mladý talent vyběhl na pódium show SuperStar, nebylo jediného diváka, kterého by si okamžitě nezískal. Kdysi dlouhovlasý idol žen radikálně změnil image, kapelu, ale i bydliště... Co všechno má rebelantský rocker nového prozradil v exkluzivním rozhovoru pro Magazín Plus JEDEN DEN.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Po dlouhých letech jste výrazně změnili image. Bylo to z vlastní vůle?
Jasné, nebylo za tím nic konkrétního. Od patnácti jsem měl dlouhé vlasy a zatoužil jsem po změně, jednoho dne jsem přišel domů a prostě jsem si řekl, že vlasy půjdou dolů, bylo to začátkem prosince.

A chybí?
Samozřejmě, chvíli jsem si na to nemohl zvyknout, ale s kratším střihem je mnohem méně práce a nemusím je ani každý den mýt.

Změny se však udály i z pracovní stránky, máte novou kapelu...
Ano. V období, kdy jsem se chystal vydávat třetí album, jsem se setkal s klukama a na pivu jsme se společně dohodli, že založíme kapelu Terrapie. Jsme česká skupina se slovenskými zpěvákem, což je unikát.

A ve kterém jazyce jsou tedy texty?
Zpívám slovensky, jsem sice na polovinu Čech, ale mám pocit, že Češi náš jazyk milují.

• POKRAČOVÁNÍ V CELÉM ČLÁNKU

Miroslav Šmajda: Nejsem zpěvák pro holky. Cílím jinam!

19. dubna 2015 v 11:15
Slovenský zpěvák Miro Šmajda (25) skončil v roce 2009 ve finále soutěže Česko-Slovenská SuperStar na druhém místě. Rok zůstal doma, ale pak se přestěhoval do Prahy. Tam teď bydlí a tvoří písničky nejenom pro svou kapelu Mirosmajda. com, ale také pro jeden do zahraničí zahleděný projekt.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Proč jste se přestěhoval do Prahy?
Přirozeně mě tam stáhl životní proud. Není v tom žádná velká romantika. Český hudební trh je dvakrát větší než slovenský a především je rockový. Mnohem rockovější než slovenský, a to jak z hlediska počtu kapel, tak z hlediska zájmu fanoušků. Kdybych chtěl v klidu fungovat na Slovensku, musely by být mé písničky daleko popovější.

Zkoušel jste to i někde jinde?
První rok po SuperStar jsem žil v Bratislavě. Měl jsem tam ještě nějaké povinnosti vyplývající ze smluv, které jsem podepsal, abych se vůbec mohl SuperStar zúčastnit. Jakmile se mi ale uvolnily ruce, přesunul jsem se do Prahy.

• POKRAČOVÁNÍ POD CELÝM ČLÁNKEM

Rozhovor: Miro Šmajda chystá nový singl a zve na Votvírák!

16. května 2014 v 16:40
Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s Mirem Šmajdou. Jaký byl začátek nového roku pro mirosmajda.com? Jaké novinky Miro chystá? To vše se mi podařilo zjistit v následujícím rozhovoru.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ahoj kluci, nový rok nebyl bohužel pro Vás příjemný, měli jste hodně práce s hledáním nových členů a první vystoupení, kde jste se ukázali v nové sestavě se konalo až na festivalu v Plzni. Jaké byly pocity?Nazdar! Pocity boli super, pretoze po vyse mesiaci skusania sme sa konecne ocitli na podiu v novej zostave. Napriek dost znacnej zime sa nam hralo naozaj skvelo, a maximalne sme si to uzili. Samozrejme to chce stale zlepsovat a zlepsovat, aby si to maximalne sadlo. Reakcie ale boli aj z publika vdakabohu velmi pozitivne, takze vseobecna spokojnost!

Zmínili jsme novou sestavu v mirosmajda.com, přibyli dva noví členové, prozradíte nám něco bližšího o sobě?
No nas basak Vojta "Woody" Koval, je viacmenej starou znamou tvarou, s ktorou sa Miro stretaval uz na viacerych koncertoch, kde Woody chodil robit reporty alebo rozhovory. Takze uvidiet ho na konkurze bolo prijemne, a este lepsie je, ze to do seba dobre zapadlo. S bubenikom Tomim to takisto sadlo vyborne uz len preto, ze je to rovnako chalan z vychodu Slovenska ako Miro a jednoducho bije ako blazon!

V ostravském Barráku měla možnost si s Vámi zahrát kapela All These Memories, proč právě tato kapela? Pokud jste měli širší výběr, čím vyhráli právě All These Memories, nebo padlo jednoznačné rozhodnutí pro tuto kapelu?
Mali sme sirsi vyber, no na ATM nam dal tip prave basak Woody a nejak nam to proste prislo zaujimave a sympaticke.

• POKRAČOVÁNÍ V CELÉM ČLÁNKU
 
 

Reklama

Optimalizované pro Mozillu Firefox | Official www.mirosmajda.com | © miro-smajda-daily.blog.cz 2009-2017